Jdi na obsah Jdi na menu
 


delfín skákavý

27. 2. 2009

Delfín skákavý

Delfín je nejznámějším a také snad i nejoblíbenějším mořským savcem. Přesto ale život delfínů při pobřežích všech světových moří stále zůstává velkou hádankou. Delfíni skákaví (Tursiops truncatus), kteří nás upoutají svým ocelově šedým hřbetem a krátkým odsazeným rypákem, jsou inteligentní zvířata. Zvuky, které vydávají, jsou jistým druhem řeči.

Rozmnožování...nejnápadnějším rozdílem kytovců oproti suchozemským savcům je to, že orgány mající vztah k rozmnožování (ať už jde o zevní pohlavní orgány samců nebo mléčné bradavky samic) nejsou v klidu vůbec patrné a bez bližšího ohledání jsou v podstatě nerozlisšitelné. Ukrytí zevních orgánů je důsledkem vodního způsobu života, vystupující útvary by totiž narušovaly dokonalost hydrodynamického tvaru jejich těla. Delfíni skákaví se obykle páří na jaře nebo v zimě, samice pak za deset až dvanáct měsíců březosti porodí jedno mládě. Délka narozeného mláděte je většinou 130 až 140 cm. Matce při porodu pomáhají dvě, často i více "porodních bab" a chrání ji před napadením žralokem, který by mohl být přilákán krví při porodu. Stejnou pomoc poskytují delfíni také zraněnému zvířeti. Po volání o pomoc připlouvají ihned ostatní delfíni ke zraněnému zvířeti, které ve vodě podpírají a nadnášejí, aby se mohlo nadechnout. Matka kojí nejméně šestnáct měsíců, takže může mít mládě pouze jedenkrát za dva až tři roky. Pravděpodobně se páří pokaždé s jiným samcem.

Způsob života...Delfíni jsou velmi společenská zvířata a žijí ve skupinách nejrůznějšího složení: buď jsou pospolu zvířata stejného pohlaví, nebo jsou samci a samice pohromadě se svými mláďaty. Vzájemně si pomáhají při lovu, při porodu i v nemoci. Tato přátelská spolupráce je pro jejich život velice nezbytná. Delfíni se navzájem dorozumívají mlaskavými a cvakavými zvuky. Není známo, jaký soubor znaků tato "řeč" obsahuje, ale rozhodně není pochyb o tom, že se delfíni navzájem poznávají a odpovídají si.

Potrava a zvyky při lovu...Delfíni žerou nejrůznější druhy ryb a způsob jejich lovu odpovídá druhu kořisti. Protože loví jednotlivé ryby, nevyhledávají za normálních okolností malou kořist. V jejich potravě se jen v malé míře vyskytují menší hlavonožci nebo jiní bezobratlí živočichové, popřípadě i na hladinu moře usedající mořští ptáci. Až stovky delfínů se shromažďují ke společnému rybolovu, jestliže zpozorují velké hejno ryb. Při vzájemném přibližování se ryby snaží před delfíny rozprchnout, ti se však navzájem svolávají a vytvoří zcela pevnou hradbu. Vodní hladina tvoří pro ryby překážku, kterou nemohou překonat. Zdá se také, že delfíni zneklidňují ryby hlasitými tóny, které přitom vydávají. Jestliže ryby plavou ve volné vodě nebo táhnou v hejnech, loví je delfíni ve dne. V době, kdy jsou tato hejna vzácná, stávají se delfíni nočními lovci a loví sépie či ryby, které žijí na mořském dně.

Delfíni a člověk...Člověk se střetává s delfínem tehdy, když oba rybaří. Každý rok se tisíce delfínů utopí v sítích rybářů. Pokud je poškozen echosystém, kterým by si jinak delfín přivolal pomoc, dochází k vyvržení na souš a k následné smrti zvířete. Existují ověřené případy, kdy delfíni poskytli pomoc nejen jedincům vlastního druhu. Záchrannou reakci delfínů vyvolávají dokonce i žraloci, vůči nimž jinak delfíni projevují nesmiřitelnou agresivitu. Stejný instinkt byl příčinou záchrany tonoucích se lidí.

Důležité znaky...

Tělesné rozměry: Délka: až 3,6 m, hmotnost: 150-200kg

Délka života: až 50 let

Příbuzné druhy: Příbuznými druhy jsou delfín Ehrenbergův (Tursiops aduncus) a delfín (T.t.gillii), ne však sviňucha pobřežní (Phocoena phocoena).

Víte, že...Delfíni mohou žrát v hloubce dvou metrů a zůstat pod vodou po dobu 15 minut. Delfíny loví žraloci a kosatky dravé. Delfíni se dorozumívají zvuky o frekvenci 0,25 kHz až po ultrazvuky v rozsahu 80 až 220 kHz. Ve spánku lehají samice na hladinu vody a mají dýchací otvor nad vodou, samci spí přímo pod hladinou a čas od času se reflexivně vynořují, aby se nadechli vzduchu.

Zdroje: Encyklopedie zvířat

de

  

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hodiny

(Markéta, 8. 3. 2009 15:25)

Ahoj kačko jak tam dáváš ty hodiny mě to nějak nejde.